A legtöbb kutyatulajdonos a szeretet és a ragaszkodás egyértelmű jeleként értelmezi, ha a kutyája nyalogatja. Ez a viselkedés azonban ennél jóval összetettebb, és számos oka lehet annak, ha kedvencünk így tesz.
A nyalogatásnak sokféle jelentése lehet. Ezért fontos, hogy figyeljük a kutya testbeszédét, viselkedését, hogy megértsük, miért cselekszik így éppen akkor.
Röviden a nyalogatásról
A nyalogatás gyakori viselkedés a kutyáknál. Egy természetes, ösztönös magatartás, amely már a születés pillanatától kezdve jelen van és több szempontból is fontos szerepet játszik az életükben. Az anyakutya nyalogatja a kölykeit, hogy megtisztítsa és stimulálja őket, és ezáltal erősítse a kötődést. A kölykök is nyalogatják egymást és az anyjukat, ami szintén a kötődés kialakítását szolgálja. A kutyák későbbi élete során a nyalogatás egyfajta kommunikációs forma, amellyel kifejezhetik érzelmeiket, szükségleteiket, vagy akár információt gyűjthetnek a környezetükről. Leggyakrabban a szeretetet, ragaszkodást, és a bizalmat mutatják ki vele a gazdájuk vagy más emberek iránt, de a nyalogatás jelenthet izgalmat, örömöt, vagy éppen szorongást is.
A kutyák egymás közötti nyalogatása a barátság, a tisztelet és az alárendeltség jele lehet. Például, a falkavezér kutya nyalogathatja a rangsorban alacsonyabban álló kutyák arcát, hogy ezzel is kifejezze dominanciáját. Emellett a saját testüket is nyalogatják, hogy tisztán tartsák magukat. Ez különösen fontos a szőrzet ápolásában, mivel segít eltávolítani a szennyeződéseket és a parazitákat. Egyes kutyák nyalogatással vezetik le a stresszt vagy az izgalmat. Ilyenkor szintén saját magukat vagy a környezetüket, gazdájukat nyalogatják.
Miért nyalogatják a kutyák a gazdáikat?
A nyalogatás az emberekkel való kommunikációban is fontos szerepet játszik. A kutya nyalogathatja a gazdája kezét és arcát, ami a szeretet, a ragaszkodás és az öröm kifejezése lehet, de előfordulhat, hogy így jelzi, hogy éhes, szomjas vagy figyelmet szeretne. De a nyalogatásnak más nyomós oka is van. Az emberi test külső elválasztású (exokrin) mirigyei szagtalan, tiszta folyadékot választanak ki, amely főként sókból és fehérjéből áll, és nagy számban találhatók meg a talpon, a tenyéren és a homlokon. Az apokrin mirigyek, más néven illatmirigyek sűrűbb váladékot termelnek, amely a bőrön lévő baktériumokkal érintkezve testszagot okoz. Ezek a mirigyek megtalálhatók a hónaljban, az ágyék területén, a szemhéjakon, a hallójáratokban és orrlyukakban is.
Legyen szó az exokrin vagy az apokrin mirigyek által termelt váladékról, a kutyák számára mindkettő egyaránt nagyon vonzó lehet. Valószínűleg ez az oka annak, hogy szívesen nyalják meg testünk azon részeit, amelyek általában intenzív illatúak: a kezünket, az arcunkat és a lábunkat. A kutyák a hallójáratunkban lévő apokrin mirigyek által termelt váladékot a bőrünkön lévő baktériumokkal keveredve szinte ellenállhatatlannak találják, ezért is van az, hogy sok kutya szívesen nyalja a gazdája fülét. Az apokrin mirigyek fokozott mennyiségben választanak ki feromonokat, ha egy nő terhes vagy menstruál, nemrég szült és szoptat, ami nagyobb érdeklődésre sarkallja a kutyákat.
Egyéb gyakori okok
A kutyák számára a gazdájuk által elfogyasztott étel illata és íze nagyon vonzó lehet, ez magyarázhatja azt, hogy miért akarják nyalogatni a száját közvetlenül evés után.
Négylábú társaink okosak és gyorsan tanulnak. Ha azt tapasztalják, hogy a nyalogatással hatékonyan felhívhatják magukra a gazdájuk figyelmét, akkor idővel rögzülhet bennük ez a viselkedés, és egyre gyakrabban fogják alkalmazni.
A kutyák számára a kezünk olyan, mint egy úti napló, amely elmeséli, hogy merre jártunk aznap. Amikor hazaérünk, a kutyánk megpróbál tájékozódni a velünk történtekről a rajtunk lévő szagok alapján. Ha a kezünket megnyalja és megszagolja, az olyan, mintha megpróbálná megérteni, hogy mi történt, amíg távol voltunk.
A kutyák empátiájukról ismertek. Gyakrabban nyalogathatják a gazdáikat, ha stresszesnek vagy idegesek látják, így fejezik ki az aggodalmukat a maguk egyedi módján. Mivel ösztönösen nyalják a sebeket, ha úgy érzik, hogy a gazdájuk megsérült vagy rosszul érzi magát, nyalogatni kezdik, hogy törődjenek vele.
A kutyák a gazdájuk nyalogatásával olykor a szorongást vagy a stresszt próbálják enyhíteni. Ez olyan, mint amikor mi, emberek rágjuk a körmünket vagy babrálunk valamivel, ha idegesek vagyunk. A nyalogatás endorfinokat szabadít fel a kutya agyában, amelyek fájdalomcsillapító és nyugtató hatásúak.
Fontos! A nyalogatás egy sokoldalú kommunikációs forma a kutyák számára, amelynek számos jelentése lehet. Fontos megfigyelni a kutya testbeszédét, hogy jobban megértsük, mit akar közölni velünk. Ha aggódunk a kutyánk viselkedése miatt, érdemes konzultálni egy állatorvossal vagy kutyaviselkedési szakértővel.
A nyalogatás egészségügyi vonatkozásai
Bár a nyalogatás általában ártalmatlan, fontos megjegyezni, hogy a kutyanyál baktériumokat tartalmazhat. Nem tudunk sokat a kutyák nyálában hordozott baktériumok mindegyikéről, de azt tudjuk, hogy a szájüregi mikrobiom (bakteriális környezet) nagymértékben különbözik a kutyáktól és az emberektől. Bizonyos bélparaziták a kutyanyállal is átvihetők, és bár ritka, de emberre is átterjedhetnek. A kutyákról köztudott, hogy székelés után megnyalják a feneküket, és a fajtársai fenekét is megszagolják, amikor köszöntik egymást. Ez azt jelenti, hogy a székletben lévő baktériumok és paraziták jelen vannak a kutyák szájában és orrüregében. Szerencsére immunrendszerünk és a szánkban lévő enzimek gyakran elpusztítják ezeket a kórokozókat, amelyek megfertőzhetnének bennünket.