Miért bámul engem folyton a kutyám?

Egyes kutyák sok időt töltenek a gazdájuk bámulásával. De vajon miért teszik mindezt? Jó okuk van rá, hogy figyeljenek minket!

A kutyák és az emberek között különleges kapcsolat van. Sokszor a kutyák a szemkontaktust arra, hogy elmondják nekünk valamit, vagy kérjenek tőlünk valamit, de nem mindig egyszerűen kideríteni, hogy mit akarnak közölni velünk.

Zavaró lehet, ha a kutyánk folyamatosan bámul

A kutyák természetüknél fogva hajlamosak kötődni a gazdáikhoz, és érdeklődnek az iránt, amit csinálunk. Azonban a kíváncsiság vezérli, más okból is rajtuk kívül vagyunk a szemüket. A bámulással próbálják megérteni a hangulatunkat és a szándékainkat. De miért zavaró ez néha nekünk? A kutyák nézése néha nagyon intenzív lehet, ami egyesek számára kényelmesen. Ha valami mással foglalkozunk, a folyamatos bámulás elvonhatja a figyelmünket. nem mindig értjük, hogy a kutya miért bámul ránk, ami bizonytalanságot okozhat. A kutyák testbeszéde sokkal árnyaltabb, mint az embereké. A bámulás intenzitása, a szemöldök mozgása, a fül állása mind-mind befolyásolhatja a bámulás jelentését, és ezeket az apró jeleket nem mindig könnyű felismerni. Türelemmel és odafigyeléssel azonban lehet tanulni értelmezni. Minél jobban megismerjük a kutyánkat, annál könnyebben fogjuk tudni, hogy mit akar közölni velünk.

Egyes kutyák hajlamosabbak rá

Míg a legtöbb kutya szereti a gazdáját bámulni, bizonyos fajták, például a labrador, a retriever és a németjuhászkutya különösen hajlamosak rá. Az ilyen szolgálati kutyáknak veleszületett ösztönük van arra, hogy megértsék az emberi viselkedést, ezért olyan jók a munkájukban. Más fajták, mint például a szibériai husky, hozzászoktak ahhoz, hogy a munkájuk során szóbeli parancsokra reagáljanak, így előfordulhat, hogy kevesebb bámulják a gazdájukat.

Így fejezik ki az érzelmeiket

Amikor a kutyák ránk néznek, a szemükkel mondanak nekünk valamit. Rajtunk múlik, hogy kitaláljuk, mi ez a valami, és ennek megfelelően reagáljunk. Az összes minden összefügghet a bámulással: 

 Az egyik legegyszerűbb üzenet, amit a kutya a bámulással próbál közvetíteni az éhség. Ha közeledik az étkezés ideje alatt, vagy olyan ételt eszünk, amit vonzónak talál, így próbál könyörni egy falatért.

A kutyáinkkal töltött minőségi idő napunk fénypontja – és az övék is. Ha az állat játékkal a szájában várakozva bámul ránk, azzal azt üzeni, hogy fordítsunk rá figyelmet és játsszunk vele.

A kutya a szemkontaktuson keresztül kifejezheti az érzelmeit, például a boldogságot. Amikor a szemünkbe néz, gyakran azért teszi, hogy kifejezze a szeretetet. Ez a fajta viselkedés elmélyíti a kötődést a kutya és a gazda között.

Bár ritkább, de a bámulás néha az agresszió jele is lehet. Ha a kutya meredten bámul, a fülét hátraveti, vagy morog, akkor fél vagy fenyegetve érzi magát.

Ha a kutya ismeretlen helyzetbe kerül, a gazdáját bámulja, hogy tisztázza, mit kell tennie. Tegyük fel, hogy sétáltatjuk őt, és egy átkelőhöz érünk. Lehet, hogy felnéz ránk, és arra vár, hogy megmondjuk neki, mikor biztonságos az utcán átkelni.

Ha a kutyánk ránk bámul, amikor kakil , annak megvan az oka. A kakiláshoz használt teszthelyzet miatt kiszolgáltatja magát, így tőlünk várjuk, hogy megvédjük, amíg a dolgát.

Egyes esetekben előfordulhat, hogy kutyánk könyörgően bámul ránk. Ha megsérült vagy beteg, lehet, hogy abban a reményben néz minket, hátha jól észreveszi, hogy nem érzi. Ha az állat a szokásosnál kisebb aktív, és a tekintete üvegesnek, rajta ellenőrizzük, hogy nincs-e a sérülés. Akkor is mielőbb keressük fel az állatorvost, ha nem találtunk rajta külsérelmi nyomot.

Ha a mindenhová minket, minket bámul, követ könnyen lehet, hogy szeparációs szorongással küzd. Ez romboló viselkedéshez vezethet, és negatívan befolyásolhatja kutya egészségét, ezért mindenképp kezelni kell.

Idősebb kutyáknál a bámulás néha kognitív diszfunkciót vagy zavartságot jelezhet. Az emberek demenciájához hasonlóan a kognitív diszfunkció miatt a kutyák elveszettnek tűnnek, vagy üres tekintettel bámulják a falakat vagy az embereket. Ha a kutya viselkedése, vagy a bámulást zavart kíséri, célszerű felkeresni az állatorvost.

Hogyan érthetjük meg, mit akar mondani a kutyánk?

Az alábbi tippek szó szerint értelmezni, hogy mit üzenni a nézésével a kutyánk:

Figyeljük a testbeszédét: A szemkontaktus mellett figyeljünk a farkának mozgására, a fülének állására, a testtartására és a hangjára. Ezek a jelek pontosabban értelmezni a jelentést. Lehet, hogy játszani akar, simogatást kér, vagy egyszerűen csak közelünkben akar lenni.

Ismerjük meg a kutyánk személyiségét: Minden kutya egyéniség, így a bámulás jelentése is eltérő lehet különböző egyedeknél. Figyeljük meg, milyen helyzetekben és milyen módon szokott bámulni, és így tudja megérteni a jelzéseit.

Kísérletezzünk: Ha bizonytalanok vagy, próbáljunk különböző módokon reagálni a kutya bámulására. Simogassuk meg, beszéljünk hozzá, vagy kínáljunk neki egy játékot. A reakciói megérteni, hogy mire vágyik.

Kérjük szakember segítségét: Ha továbbra sem tudjuk eldönteni, miért bámul minket kedvencünk, vagy aggasztónak találjuk a viselkedést, konzultáljunk egy kutyatrénerrel vagy viselkedési szakértővel. Ők jobbannek megérteni a kutya kommunikációs jelzéseit és kialakítani vele egy erősebb dolgot.

 

Források:

https://www.webmd.com/pets/dogs/why-does-my-dog-stare-at-me

https://www.rd.com/article/why-does-my-dog-stare-at-me/

Kép:

https://www.pexels.com/hu-hu/foto/allat-kutya-hazi-kedvenc-haziallat-9147418/

 

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.